Tänapäeva meditsiini ja tööstusliku testimise valdkonnas on endoskoopiast saanud oma ainulaadsete eeliste tõttu asendamatu vahend uuringuteks ja diagnoosimiseks. Endoskoop on keeruline seade, mis integreerib
Tänapäeva meditsiini ja tööstusliku testimise valdkonnas on endoskoopia oma ainulaadsete eeliste tõttu muutunud asendamatuks uurimis- ja diagnoosimisvahendiks. Endoskoop on keeruline seade, mis ühendab traditsioonilise optika, ergonoomika, täppismasinad, kaasaegse elektroonika, matemaatika ja tarkvaratehnoloogia. Endoskoop on tuvastusinstrument, mis ühendab traditsioonilise optika, ergonoomika, täppismasinad, kaasaegse elektroonika, matemaatika ja tarkvara. Sellel on pildiandurid, optilised läätsed, valgusallika valgustus, mehaanilised seadmed jne. See võib siseneda maosse suu kaudu või siseneda kehasse muude looduslike kanalite kaudu. Endoskoopia on arstidele väga kasulik, kuna see võimaldab visualiseerida kahjustusi, mida röntgenikiirtega ei ole võimalik näidata. Näiteks saavad arstid endoskoobi abil jälgida mao haavandeid või kasvajaid ja selle põhjal välja töötada parima raviplaani.
Rakenduse osas saab selle lihtsalt jagada kahte kategooriasse: tööstuslikud endoskoobid ja meditsiinilised endoskoobid.
Tööstuslikud endoskoopid jagunevad pildistamisvormi järgi optilisteks endoskoopideks, fiiberoptilisteks endoskoopideks, elektroonilisteks endoskoopideks, CCD-videoendoskoopideks, CMOS-videoendoskoopideks ja elektrilisteks 360° endoskoopideks. Endoskoopide valgusallikate tüübi järgi jagunevad need kõrgsageduslikeks luminofoorlampidega endoskoopideks, fiiberhalogeenlampidega endoskoopideks ja LED-endoskoopideks.
Rakenduse seisukohast saab endoskoobid jagada laias laastus kahte kategooriasse: tööstuslikud ja meditsiinilised. Meditsiiniliste endoskoopide arendusajalugu on pikk ning nende pildistruktuurid ja -tehnoloogiad arenevad pidevalt. Praegu saab neid jagada peamiselt kolme kategooriasse: jäiga toruga endoskoobid, optilise kiu (painduva toruga) endoskoobid ja elektroonilised endoskoobid.
Meditsiiniliste endoskoopide klassifikatsiooni osas saab need oma arendus- ja pildistruktuuride põhjal jagada laias laastus kolme kategooriasse: jäiga toruga endoskoobid, optilise kiu (painduva toruga) endoskoobid ja elektroonilised endoskoobid.
Meditsiinilisteks uuringuteks kasutatakse mitut tüüpi endoskoope, millest igaühel on oma klassifitseerimismeetod. Üldiselt kasutatakse kõige sagedamini järgmisi kolme klassifitseerimismeetodit. Turumüügi osas on kõige sagedamini kasutatavad kategooriad kõvad läätsed ja painduvad läätsed, mis põhinevad sellel, kas need suudavad kliinilises praktikas suunda muuta.
Kõva toruga endoskoopia on üks endoskoopide varajastest vormidest, mis on valmistatud metallist või kõvast plastist ning varustatud optiliste komponentide ja valgusjuhtivussüsteemiga. Tänu oma lihtsale konstruktsioonile ja vastupidavusele on jäikadel toruga endoskoopidel endiselt rakendusi teatud meditsiiniasutustes. Kuid paindlikkuse puudumise tõttu ei pruugi see sobida teatud keerukate kontrollinõuete jaoks.
Optikiudendoskoopide (paindlike torudega) teke kujutab endast endoskoopilise tehnoloogia olulist edasiminekut. Valgusjuhtiva keskkonnana kasutatakse optilisi kiude, mis annab endoskoobile parema paindlikkuse ja laiema vaatenurga. Optikiudendoskoopia sobib mitte ainult pinnauuringuteks, vaid ka sügavate kudede vaatlemiseks, seega on seda laialdaselt propageeritud kliinilistes rakendustes.
Elektrooniline endoskoop on uusim endoskoobi tüüp, mis kasutab pildistamiseks elektroonilist tehnoloogiat. See on varustatud miniatuurse kaamera ja pildisensoriga, mis suudavad vaadeldavad pildid elektrilisteks signaalideks teisendada ja neid videotöötlussüsteemi kaudu kuvada. Elektroonilistel endoskoopidel on kõrge pildi selgus, paindlik tööpõhimõte ja neid saab andmete edastamiseks ja salvestamiseks erinevate liideste kaudu ühendada teiste meditsiiniseadmetega. Lisaks on elektroonilistel endoskoopidel ka suurendusfunktsioon, mis võimaldab kahjustuse kohta detailsemat vaadet.
Tööstuslikke endoskoope kasutatakse peamiselt kontrolli- ja hooldustöödeks erinevates tööstusvaldkondades. Erinevate pildistamisvormide kohaselt saab tööstuslikke endoskoope jagada erinevatesse tüüpidesse, näiteks optilised endoskoobid, kiudoptilised endoskoobid, elektroonilised endoskoobid, CCD-videoendoskoobid, CMOS-videoendoskoobid ja elektrilised 360° endoskoobid. Neil erinevat tüüpi tööstuslikel endoskoopidel on oma omadused ja need vastavad tuvastusvajadustele erinevates olukordades. Samal ajal saab tööstuslikke endoskoope jagada veelgi valgusallika tüübi järgi, näiteks kõrgsageduslike luminofoorlampidega endoskoobid, kiudhalogeenlampidega endoskoobid ja LED-endoskoobid.
Olenemata sellest, kas tegemist on meditsiinilise või tööstusliku kasutusega, põhineb endoskoopide põhiline tööpõhimõte optilisel pildistamisel. Näiteks meditsiiniliste endoskoopide puhul edastatakse valgusallika kiirgav valgusvihu (kiudoptilise) kaudu inimkeha sisemistesse kudedesse. Uuritavat piirkonda kujutab objektiiv CCD-pinna massiivil ja seejärel juhib CCD juhtahel CCD-d piltide kogumiseks ja standardsete videosignaalide väljastamiseks, mida arstid saavad jälgida ja analüüsida. See mitteinvasiivne uurimismeetod vähendab oluliselt patsiendi valu ning parandab samal ajal diagnoosi täpsust ja efektiivsust.
Endoskoop kui täiustatud tuvastusvahend mängib olulist rolli nii meditsiini- ja tervishoiuvaldkonnas kui ka tööstuslikus tootmises. Tehnoloogia arenedes areneb ja täiustub endoskoopide tehnoloogia pidevalt. Tulevikus tekivad üha uuenduslikumad endoskoopilised tooted, mis pakuvad tugevamaid tagatisi inimeste tervisele ja tootmisohutusele.